ENGLISH

 
KONTAKT:

E-mail:
Gadu-Gadu:
1119112
Skype:
waldirs
Tel: +48
601 720 003

Niezbędne wyposażenie

Dla zapewniania poprawnej i bezpiecznej pracy (środowisko wody, prąd wysokiego napięcia) a także uciążliwości związanych z ciągnięciem za sobą podczas mycia kabla i węża niezbędnym jest dodatkowe nabycie :







zespołu bloczków do których podczepione są przewody (kabel+wąż) a które to przesuwają się po rozciągniętej górą linie bądź w szynie. Najczęściej stosuje się linę o przekroju 8 mm² o drobnym splocie pokrytej tworzywem lub zabezpieczonej przed korozją poprzez cynkowanie itp., którą rozciąga się górą na odpowiedniej wysokości w osi mytego pojazdu. Można do tego celu wykorzystać istniejące ściany budynku, wiaty (z reguły na mycie będziemy wykorzystywać naturalnie osłonięte miejsca) lub postawić odpowiednie słupy (często wystarczy do tego celu użyć dwuteownik 150) do których podwiesić i odpowiednio napiąć linę z bloczkami.










Bardzo istotną sprawą jest dobranie odpowiedniej ilości bloczków, aby po ich zsunięciu długość zwisu była odpowiednia (nie dotykała dachu mytego pojazdu) i ułatwiała bezkolizyjną pracę podczas mycia (przesuwanie myjni).










Innym sposobem podwieszenia przewodów jest ich umieszczenie w specjalnych uchwytach przesuwanych w szynie w kształcie C. Z reguły szynę wykorzystywać będziemy do mocowań wewnątrz, choć nie koniecznie. Ważnym elementem jest odpowiednia jakość kabla i węża. W tym przypadku nie należy kierować się tylko ceną ale przede wszystkim jakością. Wąż i kabel musi być odpowiednio elastyczny, nie załamujący się, odporne na działanie środowiska panującego na myjni a także światła i innych związków chemicznych powodujących niszczenie materiałów.

Technologia mycia to kolejny problem z którym zetknie myjący. Chodzi o jak najbardziej efektywne wykorzystania do procesu mycia chemii myjącej - środków myjących, które w koszcie jednostkowym mycia stanowią ponad 70% ogółu kosztów. Są tu stosowane trzy rozwiązania:










  • podawanie chemii w urządzeniu (w systemie swobodnym lub wymuszonym) w tym samym układzie wodnym w mobilnej szczotce myjącej.
    W tym przypadku niezbędne jest albo wykonanie dodatkowego objazdu (bez włączonej myjni i obracajacego się wału z włosiem – co stanowi pewną utrudnienie, bowiem gdy wał się obraca łatwiej jest szczotke przesuwac wzdłuz mytej powierzchni) aby spryskać mytą powierzchnię (co znacznie wydłuża czas całej operacji) albo też podawanie chemii myjącej podczas samego procesu mycia. Ten z kolei sposób jest wyraźnie pozbawiony racjonalnego i ekonomicznego sensu, gdyż podany środek myjący nie zdąży odpowiednio zareagować i już jest zmyty.
    Większość współczesnej chemii (chodzi tu o środki o neutralnym bądź zbliżonym do neutralnego odczynniku PH) posiadają własności penetrujące i powinny mieć „pewien czas” na zadziałanie. Chodzi o to, by położona chemia myjąca spenetrowała zabrudzenia - wnikła w jego najgłębsze warstwy co sprzyja w skuteczniejszym usuwaniu brudu.
  • podawanie chemii w agregatach wysokociśnieniowych. Jest to jeden ze sposobów najczęściej stosowany w praktyce (raczej z pewnej nie do końca świadomości stosującego - ekonomiczność?!). Polega to na tym, że do specjalnego pojemnika (w urządzeniu lub specjalnej przystawce mocowanej do pistoletu natryskowego) wlewa się odpowiednią chemię, ustala się stopień jej nasycenia i kieruje lancę pistoletu na opryskiwaną powierzchnię. Metoda ta jest o wiele skuteczniejsza niż w pkt. 1-wszym ale ma tę bezsporną wadę, że nośnikiem chemii jest woda, która powoduje, że po zetknięciu się z mytą powierzchnią prędzej czy wolniej z niej spływa najbardziej prenetrując brud na posadzce. Efektywność i efektowność tej metody jest na poziomie 30-40%;
  • Podania chemii przy użyciu specjalnych urządzeń do piany, spryskiwaczy, wytwornic piany. Jest to sposób najbardziej efektywny i efektowny (na poziomie 75-90% ) - sprawdzony w praktyce. Polega on na tym, że w odpowiednim urządzeniu (patrz zakładkę o spryskiwaczach) miesza się ze stałą gęstością chemię, wodę i wspomaga sprężonym powietrzem i w ten sposób uzyskuje się "suchą pianę" którą kładziemy na mytą powierzchnię. Substancja ta nie spływa z mytej powierzchni a reaguje bardzo skutecznie. Czas potrzebny na jej podanie jest wystarczający na właściwie „zareagowanie” środka myjącego. Podstawiając mobilną szczotkę myjącą w tym przypadku następuje szorowanie powierzchni i czyni mycie doskonałym. A jeśli zastosujemy tylko mycie tzw. "ciśnieniowe" to ta metoda jest bardziej wydajna od innych.

Nie bez znaczenia, jak już wspomniano powyżej są koszty stosowania chemii. O ile w pierwszej metodzie zużycie chemii kształtuje się przeciętnie 1,2 – 1,5 l/na samochód ciężarowy, w drugiej około 0,8 – 1,2 litra to w trzeciej metodzie z wykonanej mieszanki 1 litra chemii można umyć 3 ciężarówki (4 autobusy)...


Galeria foto z praktycznych rozwiązań.

Przykłady zastosowań na stacji paliw = kompleksowe rozwiązanie mycia pojazdów poprzez myjnie „bezdotykowe” typu „CAR WASH” i myjnie — mobilna szczotka myjąca.









Poniżej sposoby mocowań, uchwyty … rura - uchwyt na pistolet, wysięgnik obrotowy rozsuwany z bloczkami w szynie . A stara przecięta felga też może służyć za wieszak do węża ...









Etapy mycia samochodu ….a i Twoje auto też może być zawsze takie czyste ! ! !









A gdy mamy problemy z całym „kołowrotem budowlanym” to może postawić o wiele tańszy namiot umocowany do wbetonowanych starych felg. W namiocie przesuwane drzwi, ogrzewanie i służy cały rok.
Pomysł jednego z naszych Klientów.









A może jednak profesjonalną myjnię automatyczną. Demonstrujemy tu myjnie dwu szczotkową (bez szczotki poziomej bowiem w budynku jednego z klientów się nie zmieściła) firmy niemieckiej Steinbrückner światowego potentata w tej branży. Szersze info na ten temat w zakładce „myjnie automatyczne”.









Nasze szczotki myją m.in warszawskie tramwaje. Zamontowane dodatkowy układ do podawania chemii myjącej. Połączenie myjni automat. ze szczotką. Cena za mycie automatem 120 zł,zaś szczotką.=70zł.

ZAPRASZAMY na najnowszą stronę waldpol.com

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) Ryszard Szwed, WALDPOL = kwiecień 2019 =